Kunnen we je helpen met zoeken

Kunnen we je helpen met zoeken
Naast de voorwaarde dat de werkgever het concurrentiebeding aangaat met een meerderjarige werknemer, dient men het concurrentiebeding in een tijdelijk contract op te nemen in de arbeidsovereenkomst zelf. De schriftelijke motivering waaruit moet blijken dat het beding noodzakelijk is, kan in het beding zelf, onder het beding, of in een apart document dat tezamen met het beding wordt opgesteld en getekend, worden opgenomen. Het opstellen van de motivering dient dus gelijktijdig met het aangaan van het beding plaats te vinden en aan de werknemer kenbaar te worden gemaakt[1]. Kort gezegd is er geen sprake van een geldig concurrentiebeding indien eerst een concurrentiebeding wordt overeengekomen en pas op een later moment de motivering volgt. Dit wordt ook bevestigd door de Rechtbank Rotterdam in haar uitspraak van 18 oktober 2016.[2] Bovendien dient zowel het concurrentiebeding als de motivering door de werknemer te worden ondertekend.
Uit de schriftelijke motivering moet verder duidelijk volgen welke bedrijfs- of dienstbelangen het betreft. Daarnaast waarom die een concurrentiebeding rechtvaardigen. Volgens de wetsgeschiedenis moet de noodzaak voor het concurrentiebeding bestaan op het moment waarop het beding aangaat. En op het moment dat de werkgever zich op dat beding beroept.
Een werkgever dient per geval te motiveren welke zwaarwegende bedrijfs- of dienstbelangen een concurrentiebeding vereisen. Men kan daarom geen algemene uitspraak doen over welke zwaarwegende bedrijfs- of dienstbelangen aan de orde moeten zijn om een dergelijk beding te rechtvaardigen. Dit vergt per geval een specifieke afweging en motivering. Een dergelijke motivering kan gelegen zijn in hele specifieke kennis of bedrijfsinformatie die de werknemer op zal doen. Waarbij de werkgever onevenredig wordt benadeeld als de werknemer overstapt naar een concurrent.
In het geval de arbeidsovereenkomst wordt verlengd onder gelijkblijvende voorwaarden, hoeft het concurrentiebeding niet opnieuw te worden overeengekomen. Dit is alleen anders indien er sprake is van een (ingrijpende) wijziging in de arbeidsvoorwaarden waardoor het concurrentiebeding zwaarder is gaan drukken. Hierbij dient bijvoorbeeld te worden gedacht aan een (niet voorzienbare) functiewijziging. Dit geldt ook in het geval de tijdelijke arbeidsovereenkomst wordt omgezet in een arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd.
Let hierbij wel op: als het concurrentiebeding in de tijdelijke arbeidsovereenkomst niet geldig was omdat bijvoorbeeld niet was voldaan aan de motiveringsplicht, wordt dit beding niet opeens geldig als de overeenkomst wordt omgezet naar een vast contract. De motiveringseis geldt niet geldt bij contracten voor onbepaalde tijd. Men dient in dat geval bij een vast contract opnieuw een (geldig) concurrentiebeding overeen te komen.
Heeft u vragen over het opnemen van een concurrentiebeding in een tijdelijk contract en/of over de rechtsgeldigheid van het motiveringsbeding? Neemt u dan contact op met één van onze arbeidsrechtadvocaten of bekijk de zakelijke arbeidsrecht pagina.
[1] Kamerstukken II 2013/2014, 33818, nr. 7, p. 129-130
[2] Ktr. Rotterdam, 18 oktober 2016, ECLI:NL:RBROT:2016:7885
De hoofdregel is dat een concurrentiebeding alleen kan worden opgenomen in een contract voor onbepaalde tijd. Een concurrentiebeding in een tijdelijk contract is dan ook niet geldig (art. 7:653 lid 1 BW). Dit is slechts anders indien de werkgever deugdelijk schriftelijk gemotiveerd aangeeft waarom het beding wegens zwaarwegende bedrijfs- of dienstbelangen toch nodig is (7:653 lid 2 BW).
De intakebalie is 7 dagen per week bereikbaar. De juristen staan je graag te woord om jouw contactaanvraag op te nemen. Ook ’s avonds en in het weekend.
Snelle reqctie op belletjes en mailtjes
Via dit bedrijf hebben ze een advocaten bureau voor mij gevonden. Het gaat om een strafzaak en het kantoor heeft nog dezelfde dag contact met mij opgenomen en meteen en de benodigde informatie uitgewisseld. Ik ben heel tevreden
Snel vriendelijk