• Check
    Altijd een gratis intake
  • Check
    Wij zijn 7 dagen per week bereikbaar
  • Check
    Landelijk platform met 417 partners
Blogs huurrecht
23 september 2016

Wanneer is er sprake van coöptatierecht?

Wonen in een studentenhuis met gemeenschappelijke ruimtes betekent niet dat er automatisch coöptatierecht is. Het coöptatierecht moet zijn overeengekomen met de verhuurder, maar kan ook op grond van de aanvullende werking van de redelijkheid en billijkheid door de jaren heen zijn ontstaan (“bestendig gebruikelijke gedragslijn”). Als er geen coöptatiebeding is opgenomen in de huurovereenkomst, dan kan uit de praktijk toch blijken dat dit is overeengekomen. Het is verstandig om dat goed uit te laten zoeken.

Coöptatierecht bij verkoop

Onlangs ben ik in mijn praktijk geconfronteerd met het coöptatierecht van een groep studenten uit de stad Groningen. Het studentenpand dat zij huren kent een lange historie. Vanaf de jaren ’70 wordt het studentenpand namelijk gezamenlijk gehuurd voor één huurprijs die geldt voor het hele pand. Met de oorspronkelijke eigenaar is destijds overeengekomen dat de huurders zelf bepalen op welke wijze de totale huurprijs over de afzonderlijke kamers wordt verdeeld. Ook bepalen zij zelf wie opvolgend huurder wordt als een van hen vertrekt. Op enig moment is het pand verkocht. De nieuwe eigenaar-verhuurder van het pand acht zich niet gebonden aan de in het verleden gemaakte afspraken: hij wil zelf nieuwe huurders kiezen en met hen afzonderlijke huurovereenkomsten aangaan.

De (rechts)vraag die speelt is of het coöptatierecht op grond van artikel 7:226 lid 3 BW mee over is gegaan op deze nieuwe eigenaar-verhuurder. De Hoge Raad heeft zich hierover nog niet uitgesproken. De lagere rechtspraak is verdeeld en de uitkomst van deze zaak is dus onzeker. Wel zijn er naar mijn mening voldoende aanknopingspunten om te veronderstellen dat het coöptatierecht een wezenlijk onderdeel uitmaakt van de huurovereenkomst en aldus ‘onmiddellijk verband houdt met het doen hebben van het gebruik van de zaak tegen een door de huurder te betalen tegenprestatie’ zodat het coöptatierecht bij verkoop mee overgaat op de nieuwe verhuurder-eigenaar. Slechts wanneer de nieuwe verhuurder een zwaarwegend belang heeft, zou hij dit coöptatierecht eenzijdig kunnen wijzigen.

Conclusie

Ook wanneer het coöptatierecht niet expliciet in de huurovereenkomst is opgenomen, kan er onder omstandigheden toch een beroep op worden gedaan. Meer weten over uw huur? Omnius helpt u ga direct naar de huurrecht pagina.

Vrijblijvend gratis intake

De intakebalie is 7 dagen per week bereikbaar. De juristen staan je graag te woord om jouw contactaanvraag op te nemen. Ook ’s avonds en in het weekend.

Maandag:
08:00-18:00 uur
Dinsdag:
08:00-18:00 uur
Woensdag:
08:00-18:00 uur
Donderdag:
08:00-18:00 uur
Vrijdag:
08:00-18:00 uur
Zaterdag:
09:00-17:00 uur
Zondag:
09:00-17:00 uur
Feestdagen
Gesloten
Gratis intakegesprek. Stel je vraag
Wat andere klanten zeggen over Omnius
Omnius PlatformOmnius Platform€€088-6290029
03-10-2026
10
Uitstekend

Ik ben heel vriendelijk, goed en snel geholpen

Omnius PlatformOmnius Platform€€088-6290029
02-10-2026
10
Zeer prettig gesprek gehad met meneer Oudendijk.

Zeer snelle reactie, snelle handeling en korte bondige brief geschreven.

Omnius PlatformOmnius Platform€€088-6290029
01-10-2026
9
Duidelijke communicatie, snel geholpen en alles werd netjes en professioneel geregeld.

Mijn ervaring met Omnius is erg positief. De communicatie was duidelijk en professioneel en ik werd snel en prettig geholpen. Vragen werden goed beantwoord en het hele proces verliep soepel. Zeker een aanrader wanneer je op zoek bent naar goede service en duidelijke begeleiding.